۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نظام رتبه‌بندی بین المللی وبومتریک (Webometrics) در ژانویه 2020
رتبه دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در وبومتریک اعلام شد

به گزارش روز چهارشنبه معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نظام رتبه‌بندی وبومتریک در ژانویه 2020 و مقایسه آن با ژوییه 2019 میلادی منتشر شده است.

علامت های منفی در کنار اعداد نشان دهنده کاهش رتبه است، اما این رتبه بندی نشان می دهد که از میان 61 دانشگاه علوم پزشکی کشور حاضر در این رتبه بندی، 39 دانشگاه در رتبه سال 2020 نسبت به سال 2019 رشد کرده اند و دانشگاه علوم پزشکی جهرم رتبه 44 را کسب کرده است.

وبومتریک (Webometrics) یا رتبه بندی وب سایت های دانشگاهی یک رتبه‌بندی وب‌سنجی است که در سال 2004 توسط آزمایشگاه سایبرمتریک، واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا، بر اساس چهار شاخص تهیه شده است.

شاخص حضور (5 درصد)، شاخص ضریب تأثیر (50 درصد)، شاخص بازبودن و شفافیت (10 درصد)، شاخص عالی بودن (35 درصد) در این رتبه بندی موثر هستند که به ترتیب عبارتند از:

«ارائه دانش عمومی» (اندازه یا تعداد صفحات اصلی وب سایت اصلی موسسه که منشاء آن در گوگل قابل بازیابی باشد) با وزن 5 درصد.

«قابلیت مشاهده محتویات وب» (تأثیر تعداد شبکه های خارجی که به صفحه های وب موسسه پیوند می زنند عادی شده و سپس ارزش متوسط آن که منشاء آن Ahrefs و Majestic است) با وزن 50 درصد.

«شفافیت» محققان برتر استناد شده (تعداد استنادات از 100 نویسنده برتر (به استثنای 5 ناحیه خارج) که منشاء آن پروفایل گوگل اسکولار محققان است) با وزن 10 درصد.

«عالی بودن» مقالات برتر استناد شده (تعداد مقالات در میان 10 درصد برتر و دارای بیشترین استناد در 26 رشته برای پنج سال: 2013-2017 که منشاء آن Scimago است) با وزن 35 درصد.

تاریخ:
1398/11/26
تعداد بازدید:
375
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal