۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
اركيد (ORCID) چيست و چه ارزشي براي يك محقق دارد؟
[11:43، 12/3/2019] ‪‎‪+98 917 381 6825‬‬: اركيد يك رشته كد كه به هر نويسنده تعلق مي گيرد تا بصورت بي همتا قابل شناسايي باشد.

▫آي دي ORCID كه مخفف Open Researcher and Contributor ID است، يك رشته كد 16 رقمي است كه به هر نويسنده و يا محقق تعلق مي گيرد تا وي بصورت بي همتا قابل شناسايي باشد. اختلاف فرهنگ ها و تغييرات زندگي (مثلا تغيير نام پس از ازدواج) و يا موارد ديگر همانند اسامي مركب و يا وجود پسوند و يا پيشوند براي اسامي افراد در كشورهاي مختلف دلايل مهمي در گم شدن مقالات علمي يك نفر هستند. ORCID از سال 2012 تا كنون موفق به ثبت حدود 3/5 ميليون محقق گرديده است. معادل ORCID در مقالات DOI مي باشد. مثال آن مي توان به لينك زير اشاره نمود.

http://orcid.org/0000-1234-5678-9888

▪محققان و همه افراد اعم از دانشجويان يا اعضا هيات علمي مي توانند بطور رايگان در پرتال www.orcid.org ثبت نام نموده و به تكميل اطلاعات پروفايل خود شامل اطلاعات بيوگرافي، تحصيلي و مقالات و كتب خود بپردازند.

▫يكي از مزاياي ORCID امكان اتصال آن به تمامي پايگاههاي ديگر همانند Scopus, ISI, Scholar, Linkedin, Researchgate مي باشد.
[11:44، 12/3/2019] ‪‎‪+98 917 381 6825‬‬: پنج دليل براي دريافت و استفاده از ORCID iD:


1. يك ORCID iD به صورت قابل اعتمادي شما را به كارهايتان، جوايزتان و سازمانتان وصل مي‌كند. در هر زمان مقتضي مي توانيد از آن استفاده كنيد. براي مثال، زماني كه به CRIS دانشگاه‌تان وصل مي شويد (سيستم اطلاعات پژوهشي جاري)، و يا نوشته هايتان را ارسال مي كنيد و يا براي دريافت كمك مالي، اقدام مي كنيد. هميشه از شما خواسته مي شود كه در داخل سيستم ORCID خود، وارد شده و كلمه و رمز عبورتان را وارد كنيد و از اين طريق است كه ارتباطي درست بين شما و اطلاعات‌تان برقرار شده و بعد از آن، به شما اجازه دسترسي داده خواهد شد.  

2. كد ORCID امكان ايجاد هويت اشتباه را تضعيف مي‌كند. بسياري از محققين، از نام‌هاي شبيه به هم و يا مشابه استفاده مي كنند كه امكان اشتباه گرفته شدن نامشان با افراد ديگر را محتمل مي كند. اين مسئله در زماني كه نامتان را تغيير داده باشيد، از شكل‌هاي مختلف نگارش نامتان استفاده كرده باشيد و يا نامتان به زبان‎هاي ديگر نوشته شده باشد، بيشتر اتفاق مي افتد. داشتن ORCID iD  مختص خودتان و استفاده از آن، شناسايي درست شما را تضمين مي كند. 

3. شما مالكيت و كنترل صفحه ORCID خود را در اختيار داريد، اينكه چه اطلاعاتي را در آن قرار دهيد و چگونه آن را به اشتراك بگذاريد. كنترل پژوهشگر، هسته اصلي يك ORCID  است. تنها شما مي توانيد براي خود يك ORCID iD داشته باشيد و تنها شما مي توانيد صفحه خود را بسازيد. شما انتخاب مي كنيد كه چه اطلاعاتي مرتبط با iD شما قرار بگيرد و اين اطلاعات را با همه، هيچ كس و يا سازمان‌هاي مورد اطمينان خود (بطور مثال، اعضايORCID، كساني كه در وهله اول بايد اجازه شما را براي دسترسي به صفحه شما داشته باشند)، به اشتراك بگذاريد. تنظيمات ميزان ديده شدن ORCID، مرحله به مرحله است و از اين رو، شما مي توانيد اطلاعات متفاوتي را در معرض ديد افراد متفاوت بگذاريد.

4. هرچه مي گذرد، سيستم هاي بيشتري كه تاكنون از آنها استفاده كرده‌ايد، به ORCID وصل مي شوند. با بيش از  700 عضو و بيش از 500 سيستم فعال، ORCID امروزه در تعداد زيادي از جريان‌هاي كاري شما مورد استفاده قرار مي گيرد. براي مثال، قسمت اعظم سيستم هاي پذيرش مقاله، از ORCID iDها استفاده مي كنند و بيش از 1600 ژورنال، از اكثر يا تمامي نويسندگان مي‌خواهند كه ORCID iD داشته باشند. سيستم هاي اصلي CRIS نيز، مانند سيستم هاي ديگري نظير پروفايل‌هاي پژوهشگران، تامين بودجه و مخازن از ORCID استفاده مي كنند. و تعداد سيستم هاي متصل به  ORCID بيشتري هر ماهه برپا مي شوند!

5. كد ORCID موجبات صرفه جويي در وقت شما را فراهم مي كند. "يكبار وارد آن شويد و بارها از آن استفاده كنيد". هدف غايي ما  براي شما، سامان دادن به پژوهش‌ و اطلاعات كاريتان با استفاده از ORCID iD و صفحه ORCID  است و نيز، به‌روزرساني هايي براي جابه‌جا شدن آسان شما به سيستم هاي ديگري كه از آنها استفاده مي كنيد. اين امر نه تنها در وقت شما صرفه جويي مي كند، بلكه، اين اطمينان را به شما مي دهد كه اطلاعات صفحه شما توسط سازمان شما به رسميت شناخته شده است.
تاریخ:
1398/03/21
تعداد بازدید:
2802
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal